VS-SC50BA65
DigiKey Part Number
112-VS-SC50BA65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-SC50BA65
Description
BRIDGE RECT 1P 650V 50A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 650 V Chassis Mount SOT-227
Category
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.73 V @ 50 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 650 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - Peak Reverse (Max)
650 V