VS-HFA25TB60STRLP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 405
Datasheet
Diode 600 V 25A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
VS-HFA25TB60STRLP
DigiKey Part Number
VS-HFA25TB60STRLP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA25TB60STRLP
Description
DIODE STANDARD 600V 25A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
25A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 25 A