VS-40HFL20S02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 200 V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
VS-40HFL20S02
DigiKey Part Number
VS-40HFL20S02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40HFL20S02
Description
DIODE STANDARD 200V 40A DO203AB
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-203AB (DO-5)
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.95 V @ 40 A