VS-300U60A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 300A Stud Mount DO-205AB (DO-9)
VS-300U60A
DigiKey Part Number
300U60A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-300U60A
Description
DIODE STANDARD 600V 300A DO205AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 mA @ 600 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-205AB (DO-9)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 200°C
Current - Average Rectified (Io)
300A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 942 A