VS-16FR100
DigiKey Part Number
112-VS-16FR100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16FR100
Description
DIODE STD REV 1000V 16A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
12 mA @ 1000 V
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
16A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.23 V @ 50 A