V20120S-E3/4W
DigiKey Part Number
112-V20120S-E3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20120S-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 20A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20120S-E3/4W Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.12 V @ 20 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A