V20120C-M3/4W
DigiKey Part Number
V20120C-M3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20120C-M3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 120V 10A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 10A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20120C-M3/4W Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A