TZX7V5B-TAP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
onsemi
In Stock: 4,671
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 7.5 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
TZX7V5B-TAP
DigiKey Part Number
112-TZX7V5B-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
112-TZX7V5B-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX7V5B-TAP
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms