SMCJ78C-E3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
In Stock: 350
139V Clamp 10.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ78C-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ78C-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78C-E3/9AT
Description
TVS DIODE 78VWM 139VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
139V