SMCJ54A-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ54A-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ54A-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V