SMCJ48AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6,307
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Comchip Technology
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
In Stock: 102
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ48AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ48AHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48AHE3/57T
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V