SMCJ30AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 4,025
Diodes Incorporated
In Stock: 882
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
In Stock: 725
Littelfuse Inc.
In Stock: 384
Microchip Technology
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 4
Microchip Technology
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ30AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ30AHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30AHE3/57T
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V