SMCJ24C-E3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,916
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 407
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Microchip Technology
43V Clamp 34.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ24C-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ24C-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24C-E3/9AT
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V