SMC3K60CA-M3/57 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 846
MCC (Micro Commercial Components)
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K60CA-M3/57
DigiKey Part Number
SMC3K60CA-M3/57-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K60CA-M3/57
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V