SMBJ85CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,085
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ85CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ85CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85CAHE3/52
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V