SMBJ8.5AHM3/I
DigiKey Part Number
SMBJ8.5AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5AHM3/I
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A