SMBJ51CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 6,920
Datasheet
Similar
In Stock: 183
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 453
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ51CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ51CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CA-M3/52
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V