SMBJ48CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,994
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 785
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ48CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ48CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V