SMBJ48-E3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5,238
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6,589
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 595
85.5V Clamp 7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ48-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ48-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48-E3/52
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V