SMBJ40CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 56,341
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ40CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ40CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CAHE3/52
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V