SMBJ26CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ26CA-E3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ26CA-E3/5BGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ26CA-E3/5BGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V