SMBJ24CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,987
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 373
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
YAGEO
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ24CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ24CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24CAHE3/52
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V