SMBJ11A-E3/52 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ11A-E3/52 |
Description | TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V |