SMBJ10CD-M3/H
DigiKey Part Number
112-SMBJ10CD-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMBJ10CD-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMBJ10CD-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ10CD-M3/H
Description
TVS DIODE 10VWM 16.7VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.7V Clamp 35.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V