SMBG58A-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 5,890
Datasheet
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG58A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBG58A-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG58A-E3/52
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V