SMBG13CHE3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
23.8V Clamp 25.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG13CHE3/52
DigiKey Part Number
SMBG13CHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG13CHE3/52
Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.8V