SMBG130AHE3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG130AHE3/52
DigiKey Part Number
SMBG130AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG130AHE3/52
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V