SMB8J22CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
35.5V Clamp 22.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J22CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J22CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J22CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V