SMAJ90CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 7,749
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ90CAHE3/61 is not available
SMAJ90CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ90CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90CAHE3/61
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V