SMAJ20CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7,243
Datasheet
Direct
In Stock: 28,525
Datasheet
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ20CAHE3/61 is not available
SMAJ20CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ20CAHE3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ20CAHE3/61
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 12.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V