SM8S26AHE3/2D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 862
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 590
42.1V Clamp 157A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
SM8S26AHE3/2D
DigiKey Part Number
SM8S26AHE3/2D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S26AHE3/2D
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V