SF4004-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Diode 400 V 1A Through Hole SOD-57
SF4004-TR
DigiKey Part Number
SF4004-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF4004-TR
Description
DIODE AVALANCHE 400V 1A SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
76pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
SOD-57
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)