SB5H100-E3/54
DigiKey Part Number
SB5H100-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SB5H100-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB5H100-E3/54
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Through Hole DO-201AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SB5H100-E3/54 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 5 A