SA58HE3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,395
Datasheet
103V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA58HE3/73
DigiKey Part Number
SA58HE3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA58HE3/73
Description
TVS DIODE 58VWM 103VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA58HE3/73 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V