SA58A-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
93.6V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA58A-E3/54
DigiKey Part Number
SA58A-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA58A-E3/54
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V