SA16AHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
26V Clamp 19.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA16AHE3/54
DigiKey Part Number
SA16AHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA16AHE3/54
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V