SA11CA-E3/54
DigiKey Part Number
SA11CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SA11CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA11CA-E3/54
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 27.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V