GSD2004W-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-GSD2004W-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GSD2004W-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GSD2004W-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004W-HE3_A-08
Description
DIODE STANDARD 240V 300MA SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 240 V 300mA Surface Mount SOD-123
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
300mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Supplier Device Package
SOD-123
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
150°C