GI250-4HE3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 4000 V 250mA Through Hole DO-204AL (DO-41)
GI250-4HE3/73
DigiKey Part Number
GI250-4HE3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GI250-4HE3/73
Description
DIODE STD 4000V 250MA DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 4000 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
3pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
4000 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.5 V @ 250 mA