GDZ6V2B-E3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 8,875
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
onsemi
In Stock: 6
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 790
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ6V2B-E3-08
DigiKey Part Number
GDZ6V2B-E3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ6V2B-E3-08
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW