GDZ36B-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 36 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
GDZ36B-HE3-18
DigiKey Part Number
GDZ36B-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ36B-HE3-18
Description
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±4%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
300 Ohms