GDZ15B-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 15 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
GDZ15B-G3-18
DigiKey Part Number
GDZ15B-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ15B-G3-18
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
42 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±4%
Base Product Number
Power - Max
200 mW