BZX85C82-TAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 82 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZX85C82-TAP
DigiKey Part Number
BZX85C82-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C82-TAP
Description
DIODE ZENER 82V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 62 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms