BZX85B6V8-TAP
DigiKey Part Number
112-BZX85B6V8-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX85B6V8-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85B6V8-TAP
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3.5 Ohms