BZX85B5V1-TAP
DigiKey Part Number
BZX85B5V1-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX85B5V1-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85B5V1-TAP
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms