BZX84C62-G3-18
DigiKey Part Number
BZX84C62-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C62-G3-18
Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C62-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
215 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 43.4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW