BZX84C5V6-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 1,974
Datasheet
Similar
onsemi
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
onsemi
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C5V6-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX84C5V6-HE3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C5V6-HE3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6-HE3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms