BZX84B68-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8,166
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Similar
onsemi
Zener Diode 68 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B68-E3-08
DigiKey Part Number
112-BZX84B68-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84B68-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84B68-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B68-E3-08
Description
DIODE ZENER 68V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW