BZX55F12-TAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 23,600
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
onsemi
Microchip Technology
Image for BZX55F12-TAP is not available
BZX55F12-TAP
DigiKey Part Number
BZX55F12-TAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55F12-TAP
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±1% Through Hole DO-35
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
175°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-35
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V