BZX55A13-TAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 890
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
onsemi
Zener Diode 13 V 500 mW ±1% Through Hole DO-204AH (DO-35)
BZX55A13-TAP
DigiKey Part Number
BZX55A13-TAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55A13-TAP
Description
DIODE ZENER 13V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
26 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V